Thursday 20 November

Time
Stream 1
Time
Stream 2
11.30-12.30
Registration and Lunch
12.40-1.00

Welcome and Introduction
Long Space

Rosy Greenlees, Executive Director, Crafts Council

1.00-2.30

Keynotes
Long Space

Keynote 1
Martina Margetts

Keynote 2
Professor Raymond Oliver


Keynotes in conversation with Mike Press

 
 

Long Space - hosted by Brendan Walker

 

Corner Space - hosted by Anthony Story

2.40-4.10

Panel Discussion 1

Session host: 

Dr. Zoe Laughlin

Speakers:

Sarat Babu

Mark Burrows

Julia Lohmann

 

In-Conversation

2.40-3.10

Materials of Invention

Mark Champkins

Mark Miodownik

3.10-3.40

Sonic Pattern & the Textility of Code

Dr. Claire Pajaczkowska

Dr. Alex McLean

Dr. Becky Stewart

3.40-4.10

Biomaterials

Amy Congdon

Professor Lucy Di Silvio

4.10-4.40
Break
 
 
Long Space - hosted by Brendan Walker
 

Corner Space - hosted by Anthony Story

4.40-6.10

Panel discussion 2

Session host:

Professor Mike Press

Speakers:

Lauren Bowker

Professor Roger Kneebone

Fi Scott

 

In-conversation

4.40-5.10

Material Applications

Lizete Druka

Julia Bennett

5.10-5.40

Making for Medicine

Gina Czarnecki

Matt Durran

Bronac Ferran

Dr. Karen Ingham

Rhian Solomon

5.40-6.10

Parallel Practices

Celia Pym
Karina Thompson
Thrish Nanayakkara
Tamsin van Essen

6.15-7.15
Drinks Reception
8.00-10.30
Conference Dinner

 Friday 21 November

Time

Stream 1

Time

Stream 2

9.00-10.00

Maker Breakfast
Corner space

9.00—9.10
Coilin O'Dubhghaill

9.10—9.20
Beth Lewis- Williams

9.20—9.30
Paula Ortega

9.30—9.40
Sara Robertson and Sarah Taylor

9.40—9.50
Ana Thompson

9.50—10.00
Dominic Wilcox

 

 
Long Space - hosted by Brendan Walker
 

Corner Space - hosted by Anthony Story

10.00-11.45

Panel Discussion 3
Long Space

Session host:

Professor Daniel Charny

Speakers:

Kirsty Emery
Gregory Epps
Dries Verbruggen

 

In-Conversation

10.15-10.45

The Robotic Handmade

Grant Gibson
Gareth Neal

10.45-11.15

The Internet of Things

Gerard Briscoe
Tom Metcalfe
Molly Price

11.15-11.45

The Digital Traditional

Michael Eden
Annabelle Campbell

11.45-12.05

Break

12.10-12.40

Keynote 3
Long Space

Ammar Mirjan

12.40-1.15

Final summary session

Professor Daniel Charny
Dr. Zoe Laughlin
Professor Mike Press

1.15-1.30

Closing Remarks

Professor Geoffrey Crossick, Chair, Crafts Council


2.30-4.30

V2_ Innovation in Extreme Scenarios Expert Meeting (at Makerversity)
Boris Debackere
Michelle Kasprzak